Peeling kawowy jest dokładnie tym, jak brzmi jego określenie, czyli peeling złuszczający do skóry, wykonany ze zmielonej kawy. Cieszy się on w ostatnim czasie ogromną popularnością, ponieważ jest niezwykle tani i łatwy w samodzielnym wykorzystaniu. Chociaż brakuje konkretnych na to dowodów, peeling z kawy jest reklamowany praktycznie w całym Internecie oraz w magazynach piękności jako potencjalna metoda naturalnego i domowego leczenia cellulitu. Sprawdźmy zatem jak go prawidłowo wykonać i stosować.
Kawa jest naturalnym produktem spożywczym, cenionym zarówno za zawartość kofeiny, jak i antyoksydantów. Prawdopodobnie składniki te są bardzo dobre dla skóry, gdy są stosowane miejscowo, jednak wpływ na cellulit nie wydaje się bardzo wyraźny. Sam cellulit może występować w różnych fazach, dotykając większość kobiet i niektórych mężczyzn. Wgłębienia rozwijają się, gdy tkanki tłuszczowe pod skórą naciskają na tkanki bliżej powierzchni skóry.
Cellulit może występować w dowolnym miejscu, ale najczęściej występuje w miejscach, w których obecne są tkanki tłuszczowe, takie jak pośladki i uda. Gdy cellulit się pojawia, bardzo trudno jest się go pozbyć, a dla wielu prawie niemożliwe. Leczenie zwykle koncentruje się na zmniejszeniu wyglądu nierówności skóry, określanych czasem skórką pomarańczową. Peeling kawowy może pomóc w terapii leczniczej, jednak warto wcześniej skontaktować się ze specjalistą.
Czy peeling kawowy na cellulit jest skuteczny?
Scruby z kawy rzekomo pomagają w leczeniu cellulitu na wiele sposobów. Uważa się, że kofeina zawarta w kawie może pomóc rozszerzyć naczynia krwionośne i zmniejszyć pojawienie się nierówności na skórze. Sama skóra pobudzana jest przez stymulujące działanie kofeiny, które poprawia przepływ krwi i lepiej eliminuje nadmiar wody. W całym procesie nie bez znaczenia jest również sam mechaniczny masaż antycellulitowy.
Kawa jest również bogata w przeciwutleniacze, które, jak się uważa, przyczyniają się do poprawy ogólnego wyglądu skóry. Należą do nich fenole, czyli substancje chemiczne pochodzenia roślinnego, które neutralizują wolne rodniki w organizmie.
Inną zaletą peelingu kawowego są naturalne efekty złuszczające samych ziaren kawy. Podobnie jak inne peelingi złuszczające, może to pomóc usunąć martwe komórki naskórka i uzyskać gładszy, bardziej równomierny wygląd skóry. Podczas gdy samo złuszczanie nie może pomóc pozbyć się cellulitu, takie efekty mogą zmniejszyć jego wygląd.
Masaż może również pomóc. Według Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Dermatologicznej, masaże mogą pomóc wykonać drenaż limfatyczny i rozciągnąć tkankę skóry, aby poprawić wygląd cellulitu. Nadal jednak brakuje ogólnych badań nad skutecznością działania peelingów kawowych. Zamiast tego, dostępne badania i recenzje skupiają się na leczeniu cellulitu kofeiną i innymi składnikami.
W jednym z badań odkryto natomiast, że w połączeniu z retinolem, karnityną i innymi składnikami, kofeina zwiększa grubość naskórka (górna warstwa skóry). Takie efekty uzyskano dzięki produktowi kosmetycznemu zawierającemu kofeinę, ale nie samej kawie. Inne źródło również wspomina o kosmetycznym kremie zawierającym kofeinę, dzięki któremu uzyskano zmniejszony efekt cellulitu i obwodu tkanki. Ponownie, w produkcie nie było samej kawy. Podczas gdy powyższe badania pokazują potencjał kofeiny w leczeniu cellulitu, potrzebne są dalsze badania kliniczne w tym zakresie.
Czy zatem warto stosować peeling kawowy?
Odpowiedź na takie pytanie zapewne powinna być twierdząca. Peeling kawowy z całą pewnością przyczynia się do lepszego wyglądu skóry, niezależnie od niepotwierdzonych bezpośrednich właściwości antycellulitowych. Pozwala on jednak z całą pewnością dobrze złuszczać naskórek i pobudzać krążenie krwi, co ma pośredni wpływ na leczenie cellulitu.
Celulitowy przeciwnik nr 1 to kawa, która napina skórę i zapewnia przeciwutleniacze, gdy jest stosowana miejscowo. Może ona w pewnym stopniu zmniejszać efekt cellulitu – zwłaszcza w miarę upływu czasu. Najlepszym sposobem jej wykorzystania jest peeling kawowy, który łączy fusy z nawilżającym olejkiem, np. olejem kokosowym, a także odrobiną soli morskiej, aby uzyskać dodatkowe złuszczające efekty. Stosując go regularnie na dowolnym obszarze problemowym, pobudzisz przepływ krwi, dzięki czemu skóra będzie gładsza i jędrniejsza. Poza tym, całkiem nieźle pachnie.
Jak przygotować peeling kawowy?
Przygotowanie peelingu z kawy nie wymaga dużych umiejętności. Wystarczy połączyć kilka łatwo dostępnych składników, które z łatwością można modyfikować. Można dla przykładu do całości dodać olejek grejpfrutowy lub cynamon, które to wzmocnią jego działanie. Poniżej prezentujemy przepis bazowy.
- Kilka dużych łyżek zmielonej kawy lub fusów,
- 6 łyżek oleju kokosowego,
- 3 łyżki soli morskiej lub cukru,
- pusty słoik,
- suchy szczotka do masażu (opcjonalnie).
Krok 1
Odmierz suche składniki i połącz je dokładnie w dużej miarce lub misce.
Krok 2
Delikatnie rozpuść olej kokosowy w kuchence mikrofalowej, jeśli jest zbyt twardy, i dodaj do suchej mieszaniny.
Krok 3
Całość dobrze wymieszaj.
Krok 4
Przenieś powstały peeling kawowy do wodoodpornego słoika lub pojemnika.
Krok 5
Przed wejściem pod prysznic opcjonalnie użyj suchej szczotki do masażu ud i pośladków, aby dokładnie złuszczyć i stymulować przepływ krwi. Działaj lekko kolistymi ruchami na dowolnych obszarach z cellulitem lub na całym ciele, aby w pełni wykorzystać zalety szczotkowania na sucho.
Krok 6
Pod prysznicem zastosuj peeling kawowy bezpośrednio na obszarach z cellulitem. Przed płukaniem wmasuj dokładnie peeling w skórę kolistym ruchem. Powtarzaj za każdym razem, gdy bierzesz prysznic, aby uzyskać najlepsze wyniki.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Kto nie kocha świeżo złuszczonej skóry? Chociaż zdecydowanie mało jest fanów suchej i swędzącej skóry, większość peelingów jest trochę zbyt szorstka i tylko pogarsza problem z wrażliwą skórą. Ale desperackie czasy wymagają desperackich działań. Zamiast kupować produkty drogeryjne, warto wykorzystywać własnoręcznie wykonany peeling kawowy, aby uporać się z niektórymi problemami. Ten szczególny peeling domowy wykonany jest z fusów wypitej kawy, więc nie ma potrzeby spieszyć się i robić dużo zapasów. Może on pomóc skutecznie zarzegnać nieznośne problemy, takie jak blizny, cellulit i uszkodzenia od słońca.