cellulit
Cellulit dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie

Cellulit to zjawisko zmian podskórnych, które wiążą się z nieprzyjemnym wyglądem. Coraz więcej osób na całym świecie stara się z nim walczyć, jednak bez zrozumienia jego istoty trudno jest tego dokonać. Poznajmy rodzaje cellulitu oraz przyczyny jego powstawania.

Cellulit, którego polska nazwa to lipodystrofia jest defektem skórnym, który dotyka przede wszystkim kobiety. Okazuje się jednak, że i skórka pomarańczowa (jak powszechnie przyjęło się określać ten defekt) może występować u panów. Jest to „zjawisko”, które najczęściej dotyka mężczyzn, u których został stwierdzony niedobór androgenów – męskich hormonów płciowych. Defekt ten ma swoje przyczyny przede wszystkim w żeńskich hormonach płciowych. By dowiedzieć się nieco więcej, warto zagłębić się w lekturę tego tekstu.

Skąd się bierze cellulit?

Jak już wyżej wspomniałam, cellulit wynika w „działalności” hormonów płciowych. Powstawanie skórki pomarańczowej wiąże się także z innymi czynnikami, takimi jak: zaburzenia krążenia żylno-limfatycznego, czy innych nieprawidłowości, które dotykają tkankę łączną oraz tkankę tłuszczową.

Skórka pomarańczowa jest wynikiem zaburzeń hormonalnych. To właściwie one „pociągają” za sobą kolejne ogniwa. Estrogeny powodują bowiem zwiększanie przepuszczalności naczyń krwionośnych oraz naczyń limfatycznych. To z kolei sprawia, że powstają miejscowe obrzęki. One z kolei wywołują ucisk na komórki tłuszczowe. Powoduje to, zaburzenie funkcjonowania tychże komórek na skutek niedotlenienia oraz gorszego odżywiania spowodowanego pogorszeniem krążenia. To z kolei sprawia, że w komórkach tych pojawiają się substancje tłuszczowe, które powodują „puchnięcie” komórek, a w efekcie powstawanie cellulitu.

Na powstawanie lipodystrofii ma także wpływ sposób naszego odżywiania się. Gdy nasz codzienny jadłospis obfituje w produkty zawierające spore ilości tłuszczów oraz pustych węglowodanów, wówczas przybywa nam tłuszczu. Dlatego też jedząc słodycze, fast-foody czy smażone mięsa, możemy nabawić się skórki pomarańczowej. Warto również wiedzieć, że powstawaniu celulitu sprzyja ponadto wypijanie wielu filiżanek kawy oraz papierosy.

Brak ruchu to również jedna z przyczyn cellulitu. Sporadyczna aktywność fizyczna, a spora „ilość” siedzącego trybu życia zaburza krążenie, które ma niebagatelny wpływ na odżywianie komórek tłuszczowych i ich prawidłowe funkcjonowanie. Brak ruchu, a jednocześnie spożywanie kalorycznych produktów musi skończy się niczym innym, jak tylko cellulitem.

Ważną przyczyną powstawania skórki pomarańczowej są geny. To w genach zapisana jest „ilość” komórek tłuszczowych oraz to, ile substancji tłuszczowych ma zostać usuniętych, a ile ma pozostać w komórkach. Dziedziczymy więc skłonność do pojawienia się cellulitu.

Fazy rozwojowe cellulitu

W rozwoju cellulitu wyróżnić można pięć faz rozwojowych.

Stadium pierwsze można poznać po tym, że po złapaniu skóry w dłonie widoczne staję się delikatne pobruzdowanie. Jest ono spowodowane zastojem krwi (bo przecież krążenie jest znacznie utrudnione), jak i zwiększoną przepuszczalnością naczyń krwionośnych i limfatycznych. Jeżeli cellulit znajduje się w tym stadium, wówczas to najlepszy moment, by defekt ten zlikwidować. Później będzie znacznie trudniej.

Faza druga jest już bardziej widoczna. W stadium tym pojawia się coraz bardziej widoczne pobudowanie. Skóra na powierzchni przypomina już „skórkę pomarańczową” pełną wgłębień i grudek. Bardzo często pojawia się obrzęk.

W fazie trzeciej cellulit widoczny jest już w momencie napinania mięśni. Mówi się wówczas, że cellulit pojawia się samoistnie.

W stadium czwartym mamy już do czynienia z tak zwaną „skórę leopardzią”. Efekt ten objawia się występowaniem licznych grudek oraz bruzd. W tej fazie pojawia się już znaczna patologia, która obejmuje wszystkie składowe cellulitu, czyli: naczynia żylne, komórki tłuszczowe oraz tkanka łączna.

Stadium piąte to już faza bardzo zaawansowana. W tej fazie pojawiają się liczne guzy sporej wielkości. Mogą być bolesne przy dotykaniu.

Cellulit wodny a cellulit lipidowy

W przypadku cellulitu można wyróżnić dwa jego rodzaje. Istnieje cellulit wodny oraz cellulit lipidowy.

Cellulit wodny objawia się przede wszystkim puchnięcie ostek oraz nóg. Warto bowiem wiedzieć, że w organizmie kobiety przez całe życie gromadzi się woda oraz tłuszcz – to jest oczywiste. W taki sposób organizm kobiety przygotowuje się na ewentualną ciążę. W przypadku, gdy podczas cyklu miesiączkowego nie dochodzi do zapłodnienia, organizm pozbywa się nadwyżki wody i tłuszczu. Jeżeli z jakichś powodów działalność hormonów zostanie zaburzona, wówczas pojawi się cellulit rodzaju „wodnego”. Jeżeli mamy problem z taką skórką pomarańczową, wówczas ratunkiem jest zrezygnowanie z butów na wysokich obcasach. Pomocne będą też zabiegi w salonie kosmetycznym z serii drenażu limfatycznego.

Cellulit lipidowy z kolei umiejscawia się na początku w głębszych warstwach skóry właściwej oraz poniżej tkanki łącznej. Tam znajdują się komórki tłuszczowe, w których gromadzą się węglowodany oraz tłuszcz. Pełnią więc rolę zbiorników, w których tworzone są trójglicerydy, ulegające rozpadowi. Jeżeli „coś” zakłóci ten rozpad, wówczas tłuszcze oraz cukier zaczynają gromadzić się w komórkach, które sukcesywnie zaczynają powiększać swoją objętość, tworząc cellulit.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.