cellulitis czy cellulit
Cellulitis jest czymś innym niż cellulit

Każde z tych pojęć oznacza coś innego. Cellulitis jest chorobą, cellulit – defektem kosmetycznym. Cellulitis może pojawić się u każdego, cellulit to problem kobiet, chociaż… chociaż mężczyźni ostatnimi czasy również zauważają u siebie ten problem. A dzieje się tak dlatego, że cellulit powstaje pod wpływem hormonów – żeńskich hormonów płciowych.

Jak hormony te trafiają do organizmu panów? Każdy męski organizm wytwarza również estrogeny (tak jak organizmy kobiet wytwarzają testosteron) problem polega jednak na tym, że estrogenów dostarczamy też organizmom w pożywieniu. W niektórych hodowlach pasze hormonalne wykorzystywane są na potęgę, a to sprawia, że my, zjadając bazujące na nich pokarmy, karmimy organizm również estrogenami. To sprawia, że cellulit nie omija nawet niektórych mężczyzn. Warto na początku sobie wyjaśnić kwestie definicyjne, ponieważ niewiele potrafi rozpoznać cellulitis czy cellulit.

Cellulitis czy cellulit

Obydwa te pojęcia są bardzo często mylone, dlatego warto jednoznacznie je zdefiniować i poznać różnicę.

Cellulitis

Cellulitis jest, jak już powiedziałam, chorobą. To stan zapalny pojawiający się w wyniku infekcji pewnymi szczepami bakterii. Obejmuje on skórę i tkankę łączną. Towarzyszą mu zaczerwienienie skóry i ból. Cellulitis wymaga leczenia (lekarze najczęściej zalecają kuracje antybiotykowe), towarzyszą mu też objawy typu gorączka czy nudności.

Cellulit

Uporczywy i w wielu przypadkach upiorny defekt kosmetyczny jest zmorą współczesnych kobiet. Umiejscawia się na tych partiach ciała, na których atrakcyjności zależy nam szczególnie. Pomarańczowa skórka uwielbia nasze uda, pośladki i biodra. Nie omija brzuchów a nawet piersi, choć na brzuchach i biuście pojawia się zdecydowanie rzadziej niż na nogach.

Jest ona efektem nagromadzenia w organizmie wody, tkanki tłuszczowej i uwięzionych w nich toksyn. Substancje te rozkładają się nierównomiernie pod skórą tworząc charakterystyczne zgrubienia i dołki, które w zależności od stopnia zaawansowania cellulitu mogą być bardziej lub mniej widoczne. Czasami pojawia się też bolesność w miejscach objętych cellulitem.

Cellulitu w zasadzie się nie leczy, zwalcza się go kosmetykami i masażami. Nie bez znaczenia jest też dieta i nasz styl życia. Im mniej zdrowo się odżywiamy i im mniej higienicznie żyjemy tym bardziej jesteśmy zagrożone cellulitem.

Jak widzicie, cellulitis czy cellulit stanowią problemy dermatologiczne, którym warto zapobiegać. O tym jak sobie z nimi radzić i czy w ogóle można je zwalczyć napiszę w kolejnych postach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.