cellulit wodny
Przyczyny powstawania cellulitu wodnego bardzo często są dość złożone

Wiele kobiet zastanawia się jakie są przyczyny powstawania skórki pomarańczowej i czym jest cellulit wodny. Warto poznać najważniejsze z nich i dowiedzieć się jak skutecznie mu zapobiegać. Zachęcamy do lektury!

Nawet kobiety, które nigdy nie miały problemów z zachowaniem szczupłej sylwetki, nawet kobiety bardzo aktywne, szczupłe i starające się prowadzić zdrowy tryb życia borykają się z problemem cellulitu. Te panie byłyby wybrankami losu gdyby nie pomarańczowa skórka. Niestety jest ona plagą współczesności i na dobrą sprawę w stu procentach zabezpieczyć się przed nią nie sposób.

Cellulit wodny… czyli co?

Kolejne pokolenia, o ile nie zmienimy czegoś w stylu naszego życia, będą borykać się z nim jeszcze częściej, bo cellulit niestety coraz częściej identyfikowany jest jako przypadłość cywilizacyjna. Nawet zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia nie zawsze pomagają ustrzec się przed nim, bo najzwyczajniej w świecie nie sposób doprowadzić do wyeliminowania kontaktu z wszystkimi tymi czynnikami, które mogą sprzyjać jego powstawaniu.

Tak więc nawet jeśli jesteś osobą szczupłą, nigdy nie miałaś problemu z nadmiarem tkanki tłuszczowej musisz liczyć się z tym, że jeśli coś predysponuje cię do wystąpienia cellulitu prędzej czy później może się on pojawić. Dobra wiadomość brzmi – ten defekt można naprawić, a nawet doprowadzić do całkowitej jego redukcji, przy czym zadanie wcale nie jest łatwe i to niezależnie od postaci i intensywności cellulitu – wymaga bowiem systematyczności i stałego pilnowania siebie i własnego organizmu.

Jedynie w ten sposób można zminimalizować destrukcyjny wpływ czynników wywołujących pomarańczową skórkę. Są nimi błędy dietetyczne, zaburzenia hormonalne, brak ruchu – ale jak już sobie wyjaśniłyśmy cellulit wodny może pojawić się i u teoretycznie zdrowo odżywiających się, zdrowo żyjących i bardzo aktywnych kobiet.

Cechy charakterystyczne cellulitu wodnego

Ta odmiana cellulitu pojawia się przede wszystkim u osób szczupłych. Skóra dotknięta cellulitem wodnym staje się opuchnięta i pofałdowana. Może towarzyszyć mu opuchlizna w obrębie kostek i łydek.

Co jest przyczyną powstawania cellulitu wodnego?

Zaburzenia w obiegu krwi i limfy skutkujące zatrzymywaniem wody w organizmie. Głębiej położone warstwy skóry osób dotkniętych cellulitem stają się bardziej przepuszczalne, przez co łatwiej chłoną i zatrzymują wodę. Przyczyniają się do tego: siedzący i stojący tryb życia (lub choćby tylko rodzaj pracy wymagający siedzenia lub wielogodzinnego stania), brak aktywności fizycznej (ale i aktywność nie chroni w pełni przed wystąpieniem cellulitu wodnego), błędy dietetyczne skutkujące zatrzymywaniem wody w organizmie (sól, ostre przyprawy, nieregularne pory posiłków), i (uwaga!) zbyt częste noszenie butów na wysokim obcasie oraz stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Jak pozbyć się cellulitu wodnego?

Sprawa nie jest łatwa, ale i nie beznadziejna. Na pewno panie z cellulitem wodnym uporają się z nim łatwiej i szybciej niż osoby, u których występuje cellulit lipidowy (tłuszczowy). W zasadzie należy zadbać jedynie o to by usprawnić obieg krwi i limfy w organizmie. Problem można zredukować zwiększając aktywność fizyczną (wprowadzając przerwy w siedzącej lub stojącej pracy polegające na zażywaniu odrobiny ruchu), rezygnując z wysokich obcasów na rzecz zdrowszego i wygodniejszego obuwia, odstawiając sól i dodatki do żywności powodujące zatrzymywanie wody w organizmie, pijąc większe ilości wody niż dotychczas (to usprawnia gospodarkę wodną) i starając się uregulować gospodarkę hormonalną – być może przez dobór innych tabletek antykoncepcyjnych niż te stosowane dotychczas (tę sprawę należy oczywiście skonsultować z lekarzem).

Dodając do tego regularne masaże, chociażby pod prysznicem, i stosowanie kosmetyków usprawniających mikrokrążenie z cellulitem wodnym można uporać się dość szybko, co nie znaczy, że można się go pozbyć ekspresowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.