Wiele kobiet zastanawia się jakie są przyczyny powstawania skórki pomarańczowej i czym jest cellulit wodny. Warto poznać najważniejsze z nich i dowiedzieć się jak skutecznie mu zapobiegać. Zachęcamy do lektury!
Nawet kobiety, które nigdy nie miały problemów z zachowaniem szczupłej sylwetki, nawet kobiety bardzo aktywne, szczupłe i starające się prowadzić zdrowy tryb życia borykają się z problemem cellulitu. Te panie byłyby wybrankami losu gdyby nie pomarańczowa skórka. Niestety jest ona plagą współczesności i na dobrą sprawę w stu procentach zabezpieczyć się przed nią nie sposób.
Cellulit wodny… czyli co?
Kolejne pokolenia, o ile nie zmienimy czegoś w stylu naszego życia, będą borykać się z nim jeszcze częściej, bo cellulit niestety coraz częściej identyfikowany jest jako przypadłość cywilizacyjna. Nawet zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia nie zawsze pomagają ustrzec się przed nim, bo najzwyczajniej w świecie nie sposób doprowadzić do wyeliminowania kontaktu z wszystkimi tymi czynnikami, które mogą sprzyjać jego powstawaniu.
Tak więc nawet jeśli jesteś osobą szczupłą, nigdy nie miałaś problemu z nadmiarem tkanki tłuszczowej musisz liczyć się z tym, że jeśli coś predysponuje cię do wystąpienia cellulitu prędzej czy później może się on pojawić. Dobra wiadomość brzmi – ten defekt można naprawić, a nawet doprowadzić do całkowitej jego redukcji, przy czym zadanie wcale nie jest łatwe i to niezależnie od postaci i intensywności cellulitu – wymaga bowiem systematyczności i stałego pilnowania siebie i własnego organizmu.
Jedynie w ten sposób można zminimalizować destrukcyjny wpływ czynników wywołujących pomarańczową skórkę. Są nimi błędy dietetyczne, zaburzenia hormonalne, brak ruchu – ale jak już sobie wyjaśniłyśmy cellulit wodny może pojawić się i u teoretycznie zdrowo odżywiających się, zdrowo żyjących i bardzo aktywnych kobiet.
Cechy charakterystyczne cellulitu wodnego
Ta odmiana cellulitu pojawia się przede wszystkim u osób szczupłych. Skóra dotknięta cellulitem wodnym staje się opuchnięta i pofałdowana. Może towarzyszyć mu opuchlizna w obrębie kostek i łydek.
Co jest przyczyną powstawania cellulitu wodnego?
Zaburzenia w obiegu krwi i limfy skutkujące zatrzymywaniem wody w organizmie. Głębiej położone warstwy skóry osób dotkniętych cellulitem stają się bardziej przepuszczalne, przez co łatwiej chłoną i zatrzymują wodę. Przyczyniają się do tego: siedzący i stojący tryb życia (lub choćby tylko rodzaj pracy wymagający siedzenia lub wielogodzinnego stania), brak aktywności fizycznej (ale i aktywność nie chroni w pełni przed wystąpieniem cellulitu wodnego), błędy dietetyczne skutkujące zatrzymywaniem wody w organizmie (sól, ostre przyprawy, nieregularne pory posiłków), i (uwaga!) zbyt częste noszenie butów na wysokim obcasie oraz stosowanie antykoncepcji hormonalnej.
Jak pozbyć się cellulitu wodnego?
Sprawa nie jest łatwa, ale i nie beznadziejna. Na pewno panie z cellulitem wodnym uporają się z nim łatwiej i szybciej niż osoby, u których występuje cellulit lipidowy (tłuszczowy). W zasadzie należy zadbać jedynie o to by usprawnić obieg krwi i limfy w organizmie. Problem można zredukować zwiększając aktywność fizyczną (wprowadzając przerwy w siedzącej lub stojącej pracy polegające na zażywaniu odrobiny ruchu), rezygnując z wysokich obcasów na rzecz zdrowszego i wygodniejszego obuwia, odstawiając sól i dodatki do żywności powodujące zatrzymywanie wody w organizmie, pijąc większe ilości wody niż dotychczas (to usprawnia gospodarkę wodną) i starając się uregulować gospodarkę hormonalną – być może przez dobór innych tabletek antykoncepcyjnych niż te stosowane dotychczas (tę sprawę należy oczywiście skonsultować z lekarzem).
Dodając do tego regularne masaże, chociażby pod prysznicem, i stosowanie kosmetyków usprawniających mikrokrążenie z cellulitem wodnym można uporać się dość szybko, co nie znaczy, że można się go pozbyć ekspresowo.