atopowe zapalenie skóry
AZS najczęściej dotyka dzieci

Wśród licznych problemów dermatologicznych, z jakimi musi się zmierzyć współczesna medycyna, miejsce szczególne zajmuje atopowe zapalenie skóry (AZS). Jest to problem dość powszechny i wyjątkowo uciążliwy, w przypadku którego odpowiednia pielęgnacja skóry staje się kwestią wyjątkowo ważną. Co warto wiedzieć na temat AZS?

Wśród pacjentów, którzy walczą z atopowym zapaleniem skóry, największą grupę stanowią dzieci. AZS to niestety dość częsta przypadłość wśród niemowląt oraz dzieci, które nie przekroczyły jeszcze 7 roku życia. Jakie objawy mogą świadczyć o tej dolegliwości? Są one na tyle charakterystyczne, że wczesne rozpoznanie AZS nikomu nie powinno sprawić większych problemów.

Czym jest atopowe zapalenie skóry

Dokuczliwe swędzenie oraz niepokojące zmiany skórne, które pojawiają się w zgięciach kończyn oraz na twarzy i szyi – oto objawy wskazujące na początek poważnych problemów z atopowym zapaleniem skóry. Z czasem na skórze pacjenta zaczynają się pojawiać bruzdy i czerwone plamy, a osłabienie skóry sprawia, że skóra staje się coraz bardziej podatna na wszelkiego rodzaju urazy. Dlaczego skóra maluchów narażona jest na takie problemy?

Przyczyny AZS nie są do końca znane, wiadomo jednak, że sporą rolę może tu odgrywać genetyka. Znaczny wpływ na rozwój AZS ma też układ immunologiczny, przyczyną problemów może się też okazać zanieczyszczone środowisko. W niektórych sytuacjach okazuje się, że atopowe zapalenie skóry jest problemem związanym z infekcją bakteryjną. W przypadku, gdy ofiarą AZS jest osoba dorosła, spore znaczenie ma też psychika. Stres jest przecież jednym z tych czynników, które mogą nasilać dolegliwości związane z wieloma problemami dermatologicznymi – w tym również z AZS. Warto zatem zadbać przede wszystkim o zdrowie psychiczne oraz czyste otoczenie.

Leczenie AZS

Leczenie AZS, mimo postępów w medycynie, nie jest zadaniem prostym. Maści przeciwzapalne, pielęgnacja skóry za pomocą odpowiednich dermokosmetyków oraz korzystanie z psychoterapii – oto podstawowe leczenie, z jakiego obecnie korzysta się w walce z atopowym zapaleniem skóry. Niestety nie należy spodziewać się szybkich i spektakularnych efektów. Niestety, wiele osób zmaga się z dolegliwościami dermatologicznymi przez całe życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.