cholesterol
Cholesterol dzielimy na dobry i zły, a jego poziom musimy kontrolować

Cholesterol to niezwykle ważna dla naszego zdrowia substancje tłuszczowe, które pozyskujemy z dietą oraz samodzielnie produkujemy w wątrobie. Dzielimy je na dobre i złe, a ich poziom musimy kontrolować. Zbyt wysoki poziom złego cholesterolu może bowiem doprowadzić do bardzo wielu poważnych problemów zdrowotnych. Co zatem warto o nim wiedzieć?

Z cholesterolem należy walczyć, ale by to zrobić trzeba zmienić coś więcej niż tylko dietę. Co zrobić, by odpowiednio kontrolować poziom cholesterolu?

Czy cholesterol jest niezbędny do życia?

Jak najbardziej! Dlatego nie powinniśmy dbać o to, by całkowicie pozbyć się go z organizmu. Jest to pewnego rodzaju tłuszcz, oznaczony jako substancja lipidowa, która to jest jednym z ważniejszych składników tkanek zwierzęcych, a co za tym idzie także i ludzkich. Cholesterol jest głównym źródłem powstawania hormonów płciowych, takich jak testosteron czy też estrogeny. Dlatego właśnie ujmując rzecz humorystycznie jest on jedyną szansą do przetrwania naszego gatunku.

Dzięki hormonom, które wytwarza się z cholesterolu, kobiety zachodzą w ciąże i bezpiecznie mogą je donosić do samego rozwiązania. Ale to nie wszystko, bo cholesterol jest również powodem, dzięki któremu dziecku, które matka nosi pod sercem, rozwija się mózg. Nasze jelita wchłaniają dzięki cholesterolowi wszelkie tłuszcze. Dodatkowo dzięki niemu wchłaniamy witaminę D. Skoro tak wiele pozytywnych cech łączy się z cholesterolem, dlaczego tak wiele osób z nim walczy i próbuje go obniżać? A bo trzeba znaleźć złoty środek. W końcu co za dużo, to nie zdrowo.

Ale za mało cholesterolu też nie dobrze

Niezwykle rzadko mogą występować niedobory związane z brakiem cholesterolu, ponieważ każdy zdrowy  i prawidłowo funkcjonujący organizm produkuje niezbędne jego ilości samodzielnie, za pomocą wątroby. Są dwa rodzaje cholesterolu, nazywane potocznie „dobrym” i „złym”. Zły pochodzi głównie  z naszych posiłków, dlatego trzeba bardzo uważać na swoją dietę, bo jego nadmiar jest w stanie doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym również miażdżycy. Kiedy zły cholesterol zagraża życiu lub choćby zdrowiu, należy zacząć go regulować. Można tego dokonać, za pomocą odpowiednio dobranych leków.

Co się dzieje, gdy cholesterol jest zbyt wysoki?

W takich przypadkach najbardziej należy się obawiać zawału. Ale wysoki cholesterol prowadzi także do problemów z krążeniem czy też udarów. Trudno jest dopasować odpowiednią dietę indywidualną ponieważ każdy organizm ma różne właściwości wchłaniania poszczególnych związków tłuszczowych. Dlatego często zdarza się, że cholesterol jest zbyt wysoki.

Spore znaczenie ma tutaj także tryb życia. Osoby z wyższym cholesterolem zwykle nie pracują fizycznie i większość czasu spędzają siedząc przed komputerem. Liczy się także wiek danej osoby oraz wszelkie czynniki, które wpływają bezpośrednio lub pośrednio na nasz komórkowy metabolizm. Jeżeli chcesz się przekonać, czy wysoki cholesterol to problem, który Cię nie dotyczy, wybierz się na badania krwi. Powinniśmy wykonywać je regularnie, przynajmniej raz do roku. Problem z nadmiernym poziomem cholesterolu to przypadłość, która nie powiadomi nas w żaden sposób o swoim istnieniu, dlatego lepiej dmuchać na zimne.

Jakie są normy dla cholesterolu?

Należy się przyjrzeć głównie normom, które opisują zły cholesterol. O prawidłowym można mówić wtedy, kiedy nie przekracza on magicznej liczby 130. Od 130 do 159 określa się cholesterol graniczny, natomiast z wysokim mamy do czynienia wtedy gdy przekroczy liczbę 160. Są to wprawdzie normy dość orientacyjne i w wynikach mogą pojawiać się niewielkie odstępstwa, bo metody badań są różne.

Kiedy skorzystać z pomocy lekarza?

Jeżeli cholesterol we krwi jest naprawdę wysoki, należy skorzystać z konsultacji lekarskiej, a w zasadzie być pod jego stałą opieką. Dodatkowo trzeba uświadomić sobie, że niezbędne będzie przyjmowanie leków, a także zmiana trybu życia. Trzeba będzie ograniczyć do minimum tłuste mięsa i zapomnieć o podrobach. Pożegnać musimy się także z czekoladami, wszelkimi kremami do ciast, a także tłustym, żółtym serem. Sporo jest tych wyrzeczeń, ale stosując się do nich wszystkich mamy szansę obniżyć znacząco zły cholesterol.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.