Moda na opalanie nie przemija od dziesięcioleci, mimo iż wiadomo dzisiaj dokładnie, jak niekorzystny wpływ może mieć na nasze zdrowie. Ponadto, w dłuższej perspektywie znacznie przyspiesza procesy starzenia skóry, która szybciej traci swoją jędrność i świeżość. Niewątpliwe warto korzystać ze słońca, jednak zawsze z rozsądkiem i przy zachowaniu pewnych środków ostrożności.
Wiele osób, zwłaszcza młodych, bardzo lubi się opalać, głównie ze względu na powodowane przez nie zmiany wyglądu skóry. Wydaje się, że skóra opalona wygląda lepiej i ponętniej, a ponadto sugeruje przebyty wypoczynek i okres relaksu. Właśnie dlatego wciąż bardzo wiele osób obficie spala swoją skórę, która potem często wcale nie wygląda zdrowo i naturalnie. Warto pamiętać, że słońce jest niewątpliwe potrzebne naszej skórze, lecz zawsze w rozsądnych ilościach.
Dlaczego opalanie może być bardzo szkodliwe?
Wychodząc na słońce należy mieć na względzie, że każdego roku w naszym kraju rozpoznaje się ok. 10,000 przypadków zachorowań na raka skóry. Ten wyjątkowo groźny nowotwór skóry stanowi w Polsce ok. 10% nowotworów złośliwych, które często kończą się śmiercią. Z tego powodu należy zawsze chronić się odpowiednio przed jego niszczącym działaniem, zachowując odpowiednie środki ostrożności.
Promieniowanie słoneczne jest promieniowaniem podczerwonym i promieniowaniem ultrafioletowym. Dzięki zachodzącym w skórze reakcjom skutki takiego naświetlenia widoczne są natychmiast, a najczęściej pierwszym ich objawem jest rumień. Dobrze, gdy jest on nieznaczny, ponieważ zbyt mocne podrażnienie, lub nawet oparzenie, może być bardzo szkodliwe. Oprócz trwałych zmian estetycznych, nadmierne opalanie skóry może także zapoczątkować rozwój nowotworu.
Dlaczego zbyt długie opalanie nie jest zdrowe?
- Długotrwałe efekty opalenia przyśpieszają starzenie się skóry.
- Opalanie przyśpiesza pojawianie się bruzd i zmarszczek na twarzy.
- Skóra, która jest zbyt często narażana na promienie słoneczne jest szorstka, nieelastyczna i grubsza.
- Promienie słoneczne osłabiają także mechanizmy odpornościowe.
- Pod wpływem długotrwałego działania promieni słonecznych dochodzi do dewastowania materiału genetycznego komórek, co sprzyja zmianom nowotworom, jakim jest czerniak.
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry, błon śluzowych lub błony naczyniowej oka. Zbyt długie korzystanie z promieni słonecznych szkodzi nie tylko osobom w średnim wieku. Bardzo niebezpieczne jest także dla najmłodszych, czyli dla dzieci, a także dla osób starszych. Czerniak atakuje zazwyczaj po czterdziestym roku życia, a najczęściej pojawia się na skórze dotychczas zdrowej. Może jednak także powstać w obrębie zmian barwnikowych, które dotychczas nie wyglądały groźnie. Bardzo często towarzyszyć mu może świąt, krwawienie, ból i owrzodzenie w obrębie widocznej zmiany.
O czym należy zawsze pamiętać
Współczesna medycyna zna wiele odpowiedzi na trudne pytania, jednak nie wszystko jest możliwe. W przypadku wielu chorób kluczowa jest profilaktyka i wczesne rozpoznanie. Dlatego właśnie zawsze należy kontrolować wszelkie zmiany skórne i dokonywać konsultacji z dermatologiem. Wczesne wykrycie niebezpiecznych zmian umożliwia bowiem znacznie bardziej skuteczne leczenie. Rozpoznana zmiana nowotworowa wycinana jest zazwyczaj z niewielkim marginesem zdrowych tkanek, by zaistniała względna pewność, że wszystkie chore komórki zostały usunięte.
W przypadku późnego wykrycia nowotworu i choroby nieoperacyjnej, lub w przypadku obecności przerzutów, stosuje się leczenie ogólnoustrojowe, które oparte jest na lekach tak zwanych celowanych. Czyli lekach dobieranych indywidualnie do pacjenta. Bierze się wówczas pod uwagę bieżące mutacje, jak i obraz kliniczny choroby. W leczeniu stosuje się klasyczną zazwyczaj immunoterapię lub chemioterapię.
Niewątpliwe warto to wszystko brać pod uwagę decydując się na opalanie. Niewielka dawka słońca zapewne poprawi nam humor i przywróci dobre samopoczucie. Jego nadmiar może być jednak niezwykle szkodliwy.