zgaga
Przyczyny zgagi bywają różne, a w okresie ciąży pojawiać się może ona znacznie częściej

Zgaga to przykre uczucie pieczenia w przełyku, spowodowane cofaniem się kwasów żołądkowych do gardła. Dolegliwość ta może pojawiać się sporadycznie lub często, w zależności od przyczyny jej powstawania. W przypadku częściej występujących problemów warto zdiagnozować powód jej pojawiania się, by móc skutecznie jej zapobiegać.

Z pewnością nie jedną osobę zaskoczył piekący, bardzo dziwny ból w przełyku i w okolicach żołądka. Pojawiał się on znikąd, ale zazwyczaj po bardzo obfitym posiłku. Zastanawiałaś się co to takiego? To najczęściej zgaga. Nieprzyjemna dolegliwość, która towarzyszy większości z nas. Czy można jakoś radzić sobie ze zgagą?

Zgaga – Co jest powodem powstawania dolegliwości?

Żeby się tego dowiedzieć, powinniśmy zrobić sobie małą wycieczkę po anatomii ludzkiego ciała. Sięgnij więc po książkę od biologii, albo zanurz się w świecie Wujka Googla, który wytłumaczy Tobie ten fakt mniej więcej w taki sposób – pokarm, który spożywasz, trafia przełykiem do żołądka, który wydziela następnie bardzo silny kwas. Za jego pomocą pokarm może ulegać trawieniu. Oczywiście żołądek jest na ten kwas zupełnie uodporniony, jednak te najdelikatniejsze ścianki naszego przełyku już nie.

Dlatego właśnie, ważne zadanie spełnia pewien mięsień, zwany dolnym zwieraczem przełyku. Dopóki funkcjonuje prawidłow, wszystko jest w jak najlepszym porządku. Ale zdarza się tak, że zawodzi i po prostu „przepuszcza” jakąś część kwasu żołądkowego, która przedostaje się do nieodpornych na niego ścianek przełyku. Wtedy pojawia się silny ból i pieczenie. Ból ten może rozchodzić się nawet do ramion, a towarzyszą mu często kwaśne wymioty czy też odbijanie. Powodem powstania tej dolegliwości jest zazwyczaj zbyt obfity posiłek, z którym żołądek sobie po prostu nie radzi. A objawy zazwyczaj zaczynają się nasilać, kiedy schylamy się lub leżymy.

Taka pojedyncza zgaga to nic strasznego. By jej uniknąć, zazwyczaj wystarczy jedynie zmniejszyć obfitość posiłków. Ale jeżeli problem jest poważniejszy i gdy pojawia się dość często, warto skontaktować się z lekarzem. Powinien on zdiagnozować jaka jest jej przyczyna, bo zgaga pojawia się także przy różnych dolegliwościach. Do najczęstszych z nich należą silne wrzody żołądka, czy też refluks – który należy leczyć przede wszystkim odpowiednią dietą.

A co ze zgagą w czasie ciąży?

Wiele przyszłych mam nie ma pojęcia jak radzić sobie ze zgagą. Wcześniej tego problemu nie znały, niewiele też o nim słyszały. Kiedy jednak są już w ciąży zgaga staje się często codziennością. Pojawia się już w pierwszym trymestrze, a powodem jej powstawania wcale nie są zbyt obfite posiłki. Po prostu mięśnie przewodu pokarmowego wiotczeją, ponieważ progesteron działa w tym czasie dość silnie. A co z późniejszymi miesiącami? Zgaga często nadal występuje, ale tym razem powstaje na skutek tego, iż rosnąca macica uciska narządy wewnętrzne. Dotyczy to także żołądka, który nie jest w stanie odpowiednio funkcjonować.

Jak radzić sobie ze zgagą?

Przede wszystkim należy zmienić styl życia. Zgaga jest stałym schorzeniem pojawiającym się u osób otyłych, zatem pierwszym krokiem do wprowadzenia zmian, powinna być utrata zbędnych kilogramów. Dodatkowo, powinno się bardzo unikać pozycji leżącej zaraz po posiłku. Odpuśćmy więc poobiednie wylegiwanie się na łóżku a w zamian za to skorzystajmy z pięknej pogody i wybierzmy się na spacer. Jednak spacer to nie to samo co wytężona aktywność fizyczna – np. biegi na czas. W żołądku wszystko musi się wcześniej „ułożyć”, dajmy mu więc trochę czasu.

Należy też zwrócić uwagę na pozycję podczas snu. Tułów zawsze powinien być wyżej, niż reszta ciała, dlatego warto używać dodatkowych poduszek. Badania wykazały, iż palacze znacznie częściej cierpią na zgagę, niż osoby nie palące. I jeszcze jedna rada – wydaje się być banalna, ale bardzo ważna. Nie powinniśmy nosić obcisłych ubrań, szczególnie tych, które uciskają brzuch. Stosując się do tych zaleceń mamy szansę nie poznać „smaku” zgagi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.