ziele czystka
Czystek posiada wiele cennych dla zdrowia właściwości, które pomagają uniknąć wielu infekcji i zachorowań

Ziele czystka w ostatnim czasie zyskało dosyć dużą popularność, ponieważ roślinie przypisuje się wiele cennych dla naszego zdrowia właściwości leczniczych. Obecnie na świecie można znaleźć ponad 50 gatunków czystka, jednak w tradycyjnej medycynie naturalnej zastosowanie znalazło tylko kilka najpopularniejszych odmian, a mianowicie czystek kreteński, wawrzynolistny, ladanowy oraz szary.

Regularne stosowanie naparu z czystka z pewnością wpłynie pozytywnie na stan naszego zdrowia, jednak musimy mieć świadomość tego, iż jak dotąd udowodniono tylko kilka właściwości leczniczych wspomnianej rośliny. Z jakich zatem właściwości czystka możemy korzystać, w jaki sposób powinniśmy zaparzać oraz pić leczniczy napar, a także, w jakich przypadkach nie powinniśmy w ogóle sięgać po ziele czystka?

Czystek – Właściwości antybakteryjne oraz przeciwwirusowe

Nad właściwościami antybakteryjnymi oraz przeciwwirusowymi czystka badania wprawdzie przez cały czas trwają, jednak jak zapewniają eksperci są one bardzo obiecujące. Zgodnie z otrzymanymi jakiś czas temu wynikami badań regularne picie ziela czystka, a także stosowanie leczniczych okładów na bazie tej rośliny może przyczynić się do załagodzenia takich skórnych dolegliwości jak łupież, egzema, grzybica skóry i paznokci oraz opryszczka. Leczniczy napar może ponadto załagodzić objawy zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Jednak aby zauważyć jakieś efekty, należy nastawić się na dłuższe przyjmowanie leczniczego naparu.

Czystek w walce z boreliozą

Borelioza to bardzo poważna choroba odkleszczowa, z którą walka nie należy niestety do najłatwiejszych. Odpowiednia ochrona przed atakiem kleszczy jest niezwykle ważna, jednak nie zawsze kremy oraz spraye okazują się skuteczne. W takim przypadku warto zdecydować się na regularne stosowanie naparu z ziela czystka, ponieważ obecne w roślinie substancje aktywne pomagają zneutralizować działanie krętka boreliozy w sytuacji, gdy już znajduje się w naszym organizmie.

Podczas zakupu ziela czystka powinniśmy jednak sięgać tylko i wyłącznie po czystek szary, ponieważ to właśnie olejek eteryczny tej odmiany zawiera najistotniejsze dla naszego zdrowia substancje.

Czystek i jego właściwości oczyszczające

Polifenole znajdujące się w zielu czystka pomagają przyspieszyć przemianę materii, a także usunąć z organizmu nagromadzone w nim toksyny, co może przyczynić się do redukcji wagi. Oczywiście samo picie naparu z czystka nie sprawi, że nasza waga zacznie powoli spadać, ponieważ kluczową kwestię odgrywa odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Niemniej jednak, coraz częściej ekstrakty z czystka stosuje się dla wsparcia procesu odchudzania i walki z cellulitem.

Pozostałe właściwości lecznicze czystka

Choć badania nad właściwościami leczniczymi czystka przez cały czas trwają, to jednak jak dotąd ustalono, że ziele wspomnianej rośliny pomaga obniżyć zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu we krwi, wzmocnić odporność naszego organizmu, a także w widoczny sposób poprawić wygląd i stan naszych włosów, paznokci i skóry. Należy zawsze pamiętać, że ziele czystka powinno się stosować raczej w celach zapobiegawczych, niż terapeutycznych.

Zaparzanie i picie naparu z czystka

Lecznicze napary z ziela czystka należy pić regularnie przez dłuższy okres, ponieważ jedynie w ten sposób można zauważyć pozytywne efekty zastosowanej kuracji. Kiedy jednak można zauważyć pierwsze efekty stosowania naparu z ziela czystka?

W niektórych przypadkach mogą one pojawić się już po 7 dniach od rozpoczęcia kuracji, jednak w większości przypadków są one widoczne po upływie około 4 tygodni. Aby z leczniczego naparu z czystka czerpać jak największe korzyści podczas zakupu produktu nie warto wybierać herbaty zapakowanej w torebkach, ponieważ zawiera ona wyłącznie bezwartościowy, zmielony susz.

Najlepsze są w tym przypadku całe liście, ponieważ wyróżnia je nie tylko znacznie lepszy smak, ale również lepsze działanie lecznicze. Jeśli chodzi natomiast o sposób zaparzania ziela czystka, to jedną łyżeczkę suszonego ziela należy zalać wrzącą wodą, zaparzając następnie herbatkę pod przykryciem przez około 10 minut. Po upływie wyznaczonego czasu napar należy przecedzić i po wystudzeniu można go wypić. Jeżeli w trakcie picia herbatki z czystka wyczuwalna będzie goryczka warto do naparu dodać odrobinę miodu lub soku z cytryny, poprawiając tym samym jej smak.

Ziele czystka – Przeciwwskazania do stosowania

Od wielu lat specjaliści badają zarówno właściwości lecznicze, jak i skutki uboczne wypijania naparu z ziela czystka. Jednak jak dotąd nie odnotowano żadnych niepożądanych reakcji związanych ze spożyciem wspomnianego naparu. Jeśli chodzi o kobiety będące w okresie ciąży oraz karmienia piersią to mogą one bez obaw sięgać po leczniczą herbatkę z ziela czystka, ponieważ jej spożycie nie wpływa w żaden sposób negatywnie na płód oraz na stan zdrowia niemowlaka.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku starszych osób, a także kobiet zażywających środki antykoncepcyjne. Mogą one z powodzeniem wprowadzić do swojego codziennego menu wspomniany napar, jeśli oczywiście mają taką potrzebę. Pomimo tego, iż na efekty działania ziela czystka należy poczekać nawet miesiąc, to jednak efekty powinny zrekompensować tak długi czas oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.