Niełatwo spotkać na świecie osobę zdrową. Zazwyczaj każdemu z nas dolegają te, czy inne dolegliwości. Jedne z nich są mniej męczące, a inne bardzo zatruwają życie i prowadzą do degradacji organizmu. Jedną z takich wrednych dolegliwości jest zaburzenie pracy błędnika. Czym zatem tak na prawdę jest błędnik i jaką rolę pełni?
Błędnik jest częścią ucha wewnętrznego, a odpowiedzialny jest za słuch i równowagę. Gdy jest uszkodzony zaburza się równowaga i to stanowi wielki problem dla cierpiącego człowieka. I nie chodzi tu tylko o chorobę lokomocyjną, której sprawcą także jest błędnik. Lecz chodzi o długotrwałe jego zaburzenie, które znacznie obniża poziom życia. Prowadzi przede wszystkim do niemożności dobrego funkcjonowania i przysparza wielu cierpień.
Problemy z błędnikiem
Zaburzona praca błędnika może wywoływać:
- zawroty głowy,
- szum w uszach,
- zaburzenia równowagi,
- podwyższona temperaturę,
- bóle głowy,
- nudności,
- wymioty,
- omdlenia.
A to wszystko są dolegliwości bardzo przykre i znacznie obniżające jakość życia osoby cierpiącej.
Uszkodzony błędnik – Typowe objawy
Uszkodzony błędnik powoduje:
- Zaburzenie równowagi, czyli brak orientacji usytuowania ciała w przestrzeni.
Takie uszkodzenie błędnika może wystąpić w wyniku stanu zapalnego części przedsionka błędnika. Bo ta właśnie część odpowiada za równowagę i orientację w terenie. Osoba chora ma wrażenie, że nogi unoszą ją na boki.
- Ze zmysłem równowagi współpracuje wzrok, i dlatego może również wystąpić oczopląs oraz drgania gałek ocznych, a nawet światłowstręt.
- Szum w uszach, to także nieprzyjemne i męczące odczucie to kolejne typowe objawy. Osoba z zaburzonym błędnikiem może odczuwać wewnętrzne dźwięki w postaci nie tylko szumu, ale także dzwonienia, pisku, szelestu i inne.
- Może wystąpić również uczucie pełności w uchu z nieodłącznym wrażeniem rozpierania ucha.
- Podczas stanu chorobowego błędnika mogą wystąpić nawet omdlenia. Związane są one ze złym przepływem krwi do mózgu.
Dlatego tak ważne jest reagowanie na dysfunkcję błędnika już w początkowym stadium choroby. Bo przyczyn takiego zaburzenia błędnika może być kilka. Może to być na przykład guz, który powoduje całość zaburzeń. I taki stan może spowodować zagrożenie życia, gdy zaniedbamy wizytę u lekarza i przeprowadzenie niezbędnych badań, w celu uzyskania właściwej diagnozy.