cellulit u mężczyzn
Czasami wydaje się że mężczyźni również mają cellulit

Podobno nie ma, a jednak… Wiadomo, że cellulit u mężczyzn występuje niezwykle rzadko. Na tyle rzadko, iż są lekarze, którzy wprost twierdzą, że pojawienie się cellulitu u mężczyzn nie jest możliwe. Tłumaczą to nieco inną budową tkanek skórnych niż u kobiet oraz różnicami hormonalnymi. Do pewnego stopnia mają rację. Klasyczny mężczyzna, cokolwiek będziemy pod tym pojęciem rozumieli, cellulitu mieć nie może.

Kłopot w tym, że zarówno styl życia współczesnego człowieka, jak sposób odżywania, doprowadziły do sytuacji, w której jednak zdarza się, iż cellulit u mężczyzn się pojawia. Czasem nawet przyczyniają się do tego mimochodem sami lekarze. O tym za moment.

Cellulit u mężczyzn?

Tym co najlepiej chroni mężczyzn przed cellulitem jest wysoki poziom androgenów, a zwłaszcza testosteronu i jego pochodnych. Upraszczając znacznie sprawę, można stwierdzić, że im więcej testosteronu, tym mniejsza szansa pojawienia się pomarańczowej skórki. Jednak siedząca praca, mało ruchu oraz fatalny sposób żywienia znacznie obniżają poziom tego hormonu. Można nawet domniemywać, że jeśli nic się nie zmieni w naszym życiu, to z czasem cellulit u mężczyzn będzie pojawiał się coraz częściej. Obok niego problemy z potencją i inne zaburzenia.

Schorzenia i terapie hormonalne

Niektóre choroby także wywracają męską gospodarkę hormonalną na lewą stronę. Problem cellulitu u mężczyzn może pojawić się przy chorobie Klinefeltera, hypogomadyzmie oraz na skutek podawania estrogenów w leczeniu raka prostaty. Nie muszę też pewnie dodawać, że usunięcie jąder da taki sam skutek. Osobny problem to aromatyzacja po lekach sterydowych. Leczenie hormonami anabolicznymi lub ich nielegalne zażywanie w celu zdobycia masy mięśniowej, może zablokować wytwarzanie własnego testosteronu przez organizm i podwyższyć poziom estrogenów. Dochodzi wówczas do ginekomastii, której pierwszym objawem jest pojawienie się zaczątków piersi u mężczyzn. O wiele rzadziej dochodzi do tego cellulit, choć odnotowano już takie przypadki.

Dość indywidualnie działają kortykosteroidy podawane w celu opanowania stanów zapalnych oraz podczas leczenie np. polineuropatii. Wielu pacjentów zaczyna po nich gwałtownie tyć. Osobiście uważam, że leki tego typu przynoszą więcej szkód niż pożytku. Czasami mogą wywołać poważniejsze zaburzenia niż sterydy anaboliczne. Wykorzystanie ich w leczeniu chorób nerwowo-mięśniowych pozostaje pod dużym znakiem zapytania. W czasie takiej kuracji również może dojść do wystąpienia cellulitu u mężczyzn.

Panie są rzecz jasna jeszcze bardziej zagrożone. Dzieje się tak dlatego, że kortykosteroidy przypominają swoją budową kortyzol. Jest to hormon przeciwzapalny wytwarzany przez organizm zaraz po ciężkim wysiłku fizycznym lub silnym stresie. Sportowcy redukują jego wpływ aminokwasami lub białkiem. Długotrwałe utrzymywanie się podwyższonego poziomu kortyzolu blokuje receptory testosteronu, negatywnie wpływa na mięśnie i doprowadza do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha.

Zadbać o hormony

Nie wgłębiając się bardziej w tematykę, możemy ogólnie przyjąć, że cellulit u mężczyzn pojawia się w związku z zaburzeniami hormonalnymi i podwyższonym poziomem estrogenów lub kortyzolu. Jeśli dotknęły kogoś opisane choroby i musi stosować kurację wspomnianymi lekami, to niewiele można zrobić, by zapobiec tyciu i cellulitowi. Na pewno częściowo ratuje sprawę dobrze przemyślana dieta. Nie będzie się ona znacznie różniła od wszystkich diet stosowanych przez sportowców. Na pewno musi zawierać dużo białka.

Podstawową różnicą będzie tu ograniczenie węglowodanów i tłuszczów do minimum. W przypadku, gdy opisane choroby nie występują, postępować należy podobnie, choć nie ogranicza się tak drastycznie węglowodanów i tłuszczów. Wszędzie gdzie tylko mogę odradzam jedzenia soi, zwłaszcza mężczyznom. Powoduje poważne zaburzenia gospodarki hormonalnej.

O ile paniom radzi się picie mięty i zielonej herbaty, nie uważam by był to skuteczny sposób na cellulit u mężczyzn. Te napoje również obniżają poziom testosteronu. Zamiast tego radzę zainteresować się większą ilością warzyw.

Co jeszcze warto robić

Nic nie wpływa lepiej na sylwetkę i stan skóry, jak ciężkie ćwiczenia siłowe. Krótki, ale intensywny trening, może od nas odsunąć sporo zagrożeń i problemów zdrowotnych. Zbyt długi czas ćwiczeń doprowadzi do nadmiaru kortyzolu więc nie jest wskazany. Warto przy tym korzystać z niektórych suplementów diety, takich jak aminokwasy, kreatyna czy HMB.

Na koniec prosta wskazówka. Wiadomo, że cellulit u mężczyzn gromadzi się zwykle tam, gdzie najwięcej tkanki tłuszczowej czyli w okolicach brzucha. Szczególnie na jego bokach. Jeśli tłuszcz gromadzi się tylko na brzuchu, mamy do czynienia z nadwyżką kortyzolu. Jeśli zaś na całym ciele, winne są estrogeny. W obu wypadkach musimy w naturalny sposób zwiększyć stężenie testosteronu. Warto się tym zająć jeszcze nim pojawi się cellulit oraz inne kłopoty zdrowotne.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.