ashwagandha
ashwagandha to coraz bardziej popularny suplement diety, stosowany również jako pomoc w odchudzaniu i walce z cellulitem

Korzyści dla kobiet ze stosowania suplementu ashwagandha są bardzo liczne. Jeśli jeszcze nie słyszeliście o tym ziołowym adaptogenie, to czas najwyższy uzupełnić tę wiedzę. Adaptogeny od wieków były stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej oraz w medycynie Ajurweda w Indiach. Ashwagandha, znana również jako żeń-szeń indyjski lub witania ospała, to roślina szczególnie korzystna dla kobiet, które planują schudnąć lub chcą kontrolować poziom stresu. Czytając dalej, przekonacie się dlaczego warto stosować ashwagandha na cellulit.

Eksperci uważają, że adaptogeny pomagają przywrócić organizmowi równowagę, co czynią, wpływając na oś podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA). Jest to układ organizmu, który reguluje stres i hormony związane ze stresem. Ashwagandha to zioło, które dopasowuje się indywidualnie do potrzeb organizmu, dzięki temu może pomóc w walce z wieloma czynnikami, które wywołują stres. Takie działanie z kolei może poprawić jakość snu i wesprzeć utratę wagi, a tym samym ograniczyć problemy z cellulitem.

Korzyści żeń-szenia indyjskiego są szczególnie ważne dla kobiet, ponieważ według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego są one bardziej skłonne do wyższego poziomu stresu niż mężczyźni. Jak wiadomo, przewlekły stres może spowodować znaczne zmiany w stanie zdrowia, tym samym powodując problemy takie jak bezsenność, niepokój i przyrost masy ciała. Na szczęście na poziomie klinicznym okazało się, że uzupełnienie diety przez ashwagandha istotnie pomaga zarządzać tymi problemami. Poza tym jest to całkowicie naturalna alternatywa, bez powodowania szkodliwych skutków ubocznych. Ashwagandha na cellulit będzie zatem również korzystnie oddziaływać na wiele ważnych funkcji organizmu.

Ashwagandha na odchudzanie

Przewlekły stres może powodować podwyższony poziom hormonu kortyzolu. Badania pokazują, że może to spowodować u kobiet zatrzymanie się tłuszczu, w szczególności w części środkowej. Ponieważ żeń-szeń indyjski jest regulatorem kortyzolu, może być korzystny przy próbie utrzymania lub utraty masy ciała. Tym samym, ogranicza powstawanie zmian cellulitowych, takich jak efekt skórki pomarańczowej.

W 2016 roku przeprowadzono badanie, w którym udział wzięły 52 dorosłe osoby z przewlekłym stresem. Uczestnicy badania otrzymywali dwa razy dziennie 300 miligramów żeń-szenia indyjskiego lub placebo. Poziom kortyzolu, BMI oraz masy ciała mierzono na początku badania, a także po czterech i ośmiu tygodniach leczenia. Grupa stosująca ashwagandha wykazała znaczną poprawę we wszystkich trzech pomiarach. Miała również znacznie mniej widocznego cellulitu.

Żeń-szeń indyjski wykazał również, że poprawia poziom cukru we krwi oraz poziom cholesterolu. To może również wpływać na utratę masy ciała. W jednym z 2000 badań suplementacja ashwagandha znacząco obniżyła poziom cukru we krwi, poziom LDL (złego) cholesterolu, a także trójglicerydów. Jak wiadomo, wszystko to wpływa na wagę ciała i cellulit.

Ashwagandha na niepokój i sen

Żeń-szeń indyjski jest najbardziej znany ze swojej zdolności do zmniejszania lęku, a tym samym poprawy jakości snu. W 2012 roku przeprowadzono badanie, w którym udział brały 64 osoby z przewlekłym stresem, doświadczających lęku. Uczestnicy otrzymywali ashwagandha lub placebo. Grupa przyjmująca żeń-szeń indyjski doświadczyła 69-procentowej redukcji zarówno niepokoju, jak i bezsenności. Natomiast grupa kontrolna doświadczyła tylko 11-procentowej redukcji stresu.

Ashwagandha na cellulit

Korzystanie z żeń-szenia indyjskiego niesie ze sobą niskie ryzyko. Jest to naturalny produkt wspierający kontrolę wagi ciała, niepokoju oraz bezsenności. Może również zwalczać związane z tymi warunki, takie jak wysoki poziom cholesterolu i poziom cukru we krwi. Co więcej, ashwagandha jest stosunkowo tania. Można ją zintegrować z całym systemem opieki zdrowotnej, czyli z lekami, które się już przyjmuje. Należy jednak pamiętać o tym, że adaptogeny działają dopiero po pewnym czasie ich stosowania. Dlatego właśnie, zanim zobaczy się wyniki, to trzeba je konsekwentnie przyjmować, aby organizm mógł się do nich przyzwyczaić.

Powyższe uwagi dotyczą także sytuacji, kiedy stosujemy ashwagandha na cellulit. Nie należy spodziewać się szybkich efektów, a pierwsze widoczne zmiany następują zazwyczaj po kilku czy nawet kilkunastu tygodniach. Ashwagandha będzie miała zasadniczo działanie wspomagające, które wymagać będzie wprowadzenia również istotnych zmian w diecie oraz ćwiczeń fizycznych. Bez tego nie da się istotnie zredukować cellulitu, niezależnie od stosowanych dawek. Warto o tym pamiętać, decydując się na stosowanie żeń-szenia indyjskiego na cellulit i redukcję wagi ciała. Będzie on jednak działał zarówno na sferę fizyczną, jak i mentalną.

Żeń-szeń indyjski można przyjmować w kilku różnych postaciach. Do wyboru jest suplement w proszku, który można dodawać do koktajli lub ciepłego mleka z miodem. Można również wykorzystać ashwagandha w formie kapsułek. Nie mniej jednak przed rozpoczęciem suplementacji tym ziołem, warto skonsultować się z lekarzem, by ustalić szczegóły kuracji.

Więcej na temat ashwagandha

https://www.wywrota.pl/obyczaje/68084-zen-szen-indyjski-czyli-popularna-ashwag.html
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3252722/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3573577/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.