Gotu Kola to coraz popularniejszy w Polsce suplement diety, który w istocie stanowi ekstrakt roślinny wąkrotki azjatyckiej. Stosuje się go na wiele różnych dolegliwości, a także w celu wzmocnienia efektów różnego rodzaju terapii. W największym jednak stopniu przyczyniać się ma do efektywniejszej pracy umysłowej, poprawy nastroju oraz aktywowaniu lepszego krążenia krwi. Wzmacniać ma także efekty zabiegów antycellulitowych.
Wąkrota azjatycka to roślina wieloletnia, którą w postaci handlowej można spotkać głównie pod nazwą Gotu Kola. Posiada zielone liście w kształcie wachlarza, które jako surowiec są zbierane i wykorzystywane w celach leczniczych. Pochodzi z Chin, Japonii, Indii oraz Indonezji, gdzie ma bogatą historię wykorzystywania w ziołolecznictwie. Obecnie również lekarze i farmaceuci w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie zainteresowali się wąkrota azjatycką ze względu na jej potencjalnie korzyści zdrowotne.
Wydaje się, że stosowana w zalecany sposób, coraz bardziej popularna w Polsce Gotu Kola, jest generalnie bezpieczna. Jednakże naukowcy z University of Maryland Medical Center ostrzegają, by nie przyjmować tego zioła dłużej niż przez sześć tygodni. Również pacjenci z chorobami wątroby, a także z przebytymi zmianami skórnymi nie powinny stosować wąkrotki azjatyckiej. Warto przy tym zawsze pamiętać, że wszelkie włączanie ziół do swojej codziennej diety, dobrze jest skonsultować ze swoim lekarzem. Jest to szczególnie ważne, jeśli dotyka nas przewlekła choroba lub długotrwale przyjmujemy leki na receptę.
Gotu Kola dla poprawy krążenia i poprawy wydolności żylnej
Wąkrota azjatycka, w postaci suplementu diety, może pomóc zmniejszyć obrzęki oraz poprawić krążenie krwi u pacjentów z problemami żylnymi. Właściwość ta jest szczególnie ważna w przypadku występowania żylaków, przewlekłej niewydolności żylnej, a także dolegliwości, związanych z tworzeniem się opuchlizn na nogach. W 2011 roku w Angiology opublikowano wyniki badań, w których brali udział pacjenci z nadciśnieniem tętniczym. Przyjmowali oni przez cztery tygodnie suplementy Gotu Kola lub placebo. Pod koniec badania pacjenci, którzy przyjmowali ekstrakt z wąkrotki azjatyckiej doświadczyli znacznego zmniejszenia obrzęków stawu skokowego, bólu, skurczy, a także zmęczenia kończyn dolnych. Wyniki tych pacjentów porównano z osobami otrzymującymi placebo. Naukowcy zauważyli, że dawka 180 mg suplementu Gotu Kola na dobę była skuteczniejsza w eliminowaniu obrzęków, niż wszystkie niższe dawki. Właściwość ta może mieć bardzo istotne znaczenie dla efektywności terapii przeciwcellulitowej.
Gotu Kola przyspiesza gojenie się ran
Wąkrota azjatycka tradycyjnie jest wykorzystywana do leczenia drobnych ran i skaleczeń. Zawiera organiczne substancje chemiczne zwane triterpenoidami, które najprawdopodobniej przyczyniają się do przyspieszania gojenia ran. Przede wszystkim wykazują one właściwości przciwutleniające w miejscu rany, a także wzmacniają skórę oraz zwiększają przepływ krwi do miejsca zranienia. W 2006 roku opublikowano w International Journal of Lower Extremity Wounds wyniki badań, w których sprawdzano wpływ, jakie może mieć Gotu Kola na rany u szczurów. Badanie to wykazało, że rany leczone ekstraktem z wąkrotki azjatyckiej kurczyły się i łagodniały znacznie szybciej, niż razy nieleczone. Chociaż brakuje potwierdzenia jej skuteczności w badaniach klinicznych na ludziach, to jednak od setek lat Gotu Kola wykorzystywana jest tradycyjnie do leczenia rożnego rodzaju ran.
Gotu Kola poprawia kondycję umysłową
Zawarte w wąkrotce azjatyckiej triterpenoidy mogą także u niektórych pacjentów zmniejszyć uczucie lęku oraz zwiększyć sprawność umysłową. W 2000 roku w Journal of Clinical Psychopharmacology opublikowane zostały wyniki jednych z badań. Podawano w nim pacjentom suplementy Gotu Kola, którzy już po 30-60 minutach po aplikacji zauważali znaczne zmiany w nastroju. Przede wszystkim, znacznie mniej drażnił ich otaczający hałas. Wyniki tych badań sugerują, że wąkrota azjatycka może mieć kojący wpływ w leczeniu lęków. Jednakże naukowcy zauważyli, że jej skuteczność terapeutyczna w leczeniu objawów lękowych nie jest jeszcze dostatecznie rozpoznana. Posiada ona natomiast znaczny potencjał, także w zakresie poprawy nastroju i zwiększenia motywacji, co jest szczególnie ważne w takich działaniach, jak codzienna walka z cellulitem.
Gotu Kola – Inne korzyści
Rozmaici uzdrowiciele od tysięcy lat stosowali wąkrotkę azjatycką w leczeniu różnych chorób. Zalicza się do nich między innymi trąd, egzema, łuszczyca, infekcje dróg oddechowych, wrzody, jak również przeziębienia, zapalenie wątroby, epilepsja, a także przewlekłe zmęczenie, gorączka, astma, a nawet kiła. W tradycyjnej medycynie chińskiej Gotu Kola znana jest również jako „źródło życia”. Według tamtych źródeł przyczynia się ona wydatnie do przedłużenia życia. Chociaż nie ma jeszcze naukowego potwierdzenia na to, współcześnie Gotu Kola polecana jest na wiele różnych przypadłości. Często spotyka się opinie, że działa skutecznie na bezsenność, twardziny, raka, zaburzenia krążenia, nadciśnienie, a także na utratę pamięci, blizny oraz cellulit.