Żywokost lekarski to wysoka roślina, o szorstki liściach, rosnąca na starych polach i łąkach. Liście są głównym składnikiem maści leczniczej, używanej na rany, zadrapania, oparzenia słoneczne i wiele innych podrażnień skóry, doświadczanych w typowo letnich miesiącach. Może być również skuteczny w walce z cellulitem.
Sama roślina żywokostu może stać się nieco uciążliwa w uprawie, ponieważ rozmnaża się bardzo szybko, nawet z kawałka korzenia. Korzenie rosną w praktycznie każdej glebie, są pokryte ciemnobrązowym korą i mają biały rdzeń po przecięciu. Łodygi i liście są pokryte grubymi włoskami.
Żywokost lekarski na cellulit
Niektóre z bardziej niezwykłych substancji chemicznych, naturalnie występujących w żywokoście, to: alantoina, inulina, garbniki, saponiny i korzystne białka. Mają one wspaniałe oddziaływanie podczas pielęgnacji skóry, umożliwiające zażegnanie wielu problemów dermatologicznych.
Wiele występujących w żywokoście związków organicznych jest zdolne do przyniesienia korzyści poprzez miejscowe zastosowanie w różnych maściach i płynach. Tradycyjne receptury zielarskie wskazują na jego skuteczność, głównie w przypadku potrzeby szybszego gojenia i rekonwalescencji pourazowej. Może jednak być bardzo przydatny w walce z cellulitem.
Żywokost lekarski w ziołolecznictwie
Żywokost lekarski wykazuje szereg potwierdzonych działań leczniczych i jest dobrze znany jako naturalny środek ściągający. Charakterystyczne właściwości sprawiają, że jest pomocny w gojeniu drobnych ran, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Żywokost może być stosowany w przypadku drobnych urazów skóry, gdzie będzie działać w celu zwiększenia produkcji komórek, powodując szybsze gojenie.
Zioło to może być stosowany wewnętrznie, na wrzody żołądka i dwunastnicy, gdzie będzie mieć ten sam efekt. Żywokost jest również łagodzący, wspomaga odbudowę i ochronę bariery ochronnej błon śluzowych oraz łagodzi podrażnienia tkanek. To przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego, a jednocześnie powoduje zmniejszenie widoczności blizn.
Żywokost może myć przydatny w ochronie antycellulitowej skóry. Wspomaga i aktywuje komórki do pracy, a tym samym zmniejsza efekt pomarańczowej skórki.
Żywokost lekarski ma również właściwości wykrztuśne i relaksujący wpływ na drogi oddechowe. Ponieważ pomaga się zrelaksować, jest przydatny w leczeniu kaszlu, astmy i zapalenia oskrzeli. Jako środek ściągający może pomóc kontrolować krwawienia, także w przypadku wrzodów.
Uwaga!
Naturalnie występujący w żywokoście związek organiczny użyto w testach laboratoryjnych. Kiedy duże dawki związku podawano szczurom, zaobserwowano rozwój nowotworów. O ile nie wykazano takich reakcji przy stosowaniu u ludzi, należy zachować ostrożność, a roślinę stosować wewnętrznie jedynie przez krótki czas.
Poszukując informacji dotyczących wewnętrznego stosowania żywokostu, często można znaleźć opinie, że może być ono niebezpieczne ze względu na zawarte w nim alkaloidy pirolizydynowe. Czy istnieją jakieś 'bezpieczne’ dawki, które można stosować?
Bardzo ciekawa propozycja. Jakoś nazwa żywokost do mnie nie przemawia 😉