żywokost
Stosowanie żywokostu może być niebezpieczne

Żywokost lekarski to wysoka roślina, o szorstki liściach, rosnąca na starych polach i łąkach. Liście są głównym składnikiem maści leczniczej, używanej na rany, zadrapania, oparzenia słoneczne i wiele innych podrażnień skóry, doświadczanych w typowo letnich miesiącach. Może być również skuteczny w walce z cellulitem.

Sama roślina żywokostu może stać się nieco uciążliwa w uprawie, ponieważ rozmnaża się bardzo szybko, nawet z kawałka korzenia. Korzenie rosną w praktycznie każdej glebie, są pokryte ciemnobrązowym korą i mają biały rdzeń po przecięciu. Łodygi i liście są pokryte grubymi włoskami.

Żywokost lekarski na cellulit

Niektóre z bardziej niezwykłych substancji chemicznych, naturalnie występujących w żywokoście, to: alantoina, inulina, garbniki, saponiny i korzystne białka. Mają one wspaniałe oddziaływanie podczas pielęgnacji skóry, umożliwiające zażegnanie wielu problemów dermatologicznych.

Wiele występujących w żywokoście związków organicznych jest zdolne do przyniesienia korzyści poprzez miejscowe zastosowanie w różnych maściach i płynach. Tradycyjne receptury zielarskie wskazują na jego skuteczność, głównie w przypadku potrzeby szybszego gojenia i rekonwalescencji pourazowej. Może jednak być bardzo przydatny w walce z cellulitem.

Żywokost lekarski w ziołolecznictwie

Żywokost lekarski wykazuje szereg potwierdzonych działań leczniczych i jest dobrze znany jako naturalny środek ściągający. Charakterystyczne właściwości sprawiają, że jest pomocny w gojeniu drobnych ran, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Żywokost może być stosowany w przypadku drobnych urazów skóry, gdzie będzie działać w celu zwiększenia produkcji komórek, powodując szybsze gojenie.

Zioło to może być stosowany wewnętrznie, na wrzody żołądka i dwunastnicy, gdzie będzie mieć ten sam efekt. Żywokost jest również łagodzący, wspomaga odbudowę i ochronę bariery ochronnej błon śluzowych oraz łagodzi podrażnienia tkanek. To przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego, a jednocześnie powoduje zmniejszenie widoczności blizn.

Żywokost może myć przydatny w ochronie antycellulitowej skóry. Wspomaga i aktywuje komórki do pracy, a tym samym zmniejsza efekt pomarańczowej skórki.

Żywokost lekarski ma również właściwości wykrztuśne i relaksujący wpływ na drogi oddechowe. Ponieważ pomaga się zrelaksować, jest przydatny w leczeniu kaszlu, astmy i zapalenia oskrzeli. Jako środek ściągający może pomóc kontrolować krwawienia, także w przypadku wrzodów.

Uwaga!

Naturalnie występujący w żywokoście związek organiczny użyto w testach laboratoryjnych. Kiedy duże dawki związku podawano szczurom, zaobserwowano rozwój nowotworów. O ile nie wykazano takich reakcji przy stosowaniu u ludzi, należy zachować ostrożność, a roślinę stosować wewnętrznie jedynie przez krótki czas.

2 KOMENTARZE

  1. Poszukując informacji dotyczących wewnętrznego stosowania żywokostu, często można znaleźć opinie, że może być ono niebezpieczne ze względu na zawarte w nim alkaloidy pirolizydynowe. Czy istnieją jakieś 'bezpieczne’ dawki, które można stosować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.