Z pewnością niejedna kobieta borykała się bądź boryka ze skórką pomarańczową. Wydaje się, że na temat tego defektu wiemy niemal wszystko. Ale czy na pewno? Okazuje się bowiem, że jest wiele pań, które w dalszym ciągu poszukuje odpowiedzi na pewne pytania związane z przyczynami cellulitu i jego zwalczaniem. Oto najważniejsze.
Wiele kobiet używa zamiennie określeń „cellulit” i „cellulits”. Okazuje się jednak, że choć oba wyrażenia brzmią podobnie, ich znaczenie jest inne.
Czy cellulit jest tym samym co cellulitis?
Cellulit to nic innego jak defekt skórny, który powstaje na skutek zaburzeń w równowadze hormonalnej. Nadmierna ilość estrogenów staje się przyczyną rozszerzenia, a tym samym zwiększenie przepuszczalności naczyń limfatycznych oraz naczyń krwionośnych. To z kolei daje początek obrzękom, które naciskają na tłuszczowe komórki. Są one gorzej dotlenione, a więc i gorzej odżywione – zaczynają więc pracować nieprawidłowo. To sprawia zaś, że komórki zaczynają się powiększać, zawierając w swoim wnętrzu tłuszczowe substancje.
Cellulitis to z kolei poważniejszy problem. To już nie defekt, lecz schorzenie. Cellulitis to już zapalenie skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. To „końcówka” –itis wskazuje, iż jest to zapalenie. To właśnie to odróżnia oba problemy. Cellulitis spowodowany jest zakażeniem bakteryjnym, najczęściej gronkowcem lub paciorkowcem.
Dlaczego cellulit dotyka kobiety?
Przyczyną cellulitu są żeńskie hormony płciowe, czyli estrogeny. Rzadko kiedy z problemem borykają się mężczyźni, choć i takie przypadki mają miejsce. W związku z tym, że za skórę pomarańczową odpowiada nadmierna obecność estrogenów, z problemem zmagają się przede wszystkim panie. To właśnie te hormony sprawiają, że w ciele kobiety zaczyna gromadzić się coraz więcej tkanki tłuszczowej – nie tylko w piersiach, ale również innych częściach ciała.
Wzmożona aktywność estrogenów może mieć także negatywny wpływ na tkankę tłuszczową. Na skutek działania tych hormonów następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a to z kolei powoduje zwiększenie ich przepuszczalności. Pojawiają się miejscowe obrzęki, które uciskają komórki tłuszczowe. Te z kolei, gorzej odżywione, nie pracują tak, jak powinny. Gorzej pozbywają się ubocznych produktów przemiany materii, powiększając swoją objętość, gromadząc jednocześnie spore ilości substancji tłuszczowych.
Jeżeli pytamy, dlaczego właśnie u kobiet powstają przyczyny cellulitu, należy odpowiedzieć, że odpowiadają za to żeńskie hormony płciowe, które u mężczyzn nie występują.
Dlaczego odżywianie się ma wpływ na powstawanie cellulitu?
Kilkakrotnie można było usłyszeć, że jedną z pośrednich przyczyn cellulitu jest sposób odżywiania się. Jest to oczywiście zgodne z prawdą. To co jemy bowiem znacząco wpływa na pojawienie się skórki pomarańczowej. Przyczyn cellulitu należy upatrywać się w sposobie odżywiania, które sprzyja zaparciom oraz tyciu. Kobiety jedzą za dużo słodyczy. Na fast-foody również sobie pozwalają, gdy najczęściej nie mamy czasu na dania „z prawdziwego zdarzenia”.
Na powstawanie skórki pomarańczowej mają również nasze używki. Wypijanie „litrów” kawy czy palenie całej paczki papierosów dziennie, robią swoje. Jeżeli chcemy zwalczyć cellulit, wówczas musimy ograniczyć wypijanie kawy do jednej filiżanki dziennie. Palenia papierosów najlepiej zupełnie zaprzestać.
Dieta w znaczący sposób wpływa na pojawienie się cellulitu, ponieważ zaburzona zostaje równowaga między zasadami a kwasami, która powoduje osłabienie tkanki łącznej. Jeżeli zapewnimy równowagę zasadowo-kwasową, wówczas zapewnimy prawidłowe funkcjonowanie tej tkanki. Należy zatem dążyć do tego, by zjadać tyle samo produktów będących źródłem zasad, co produktów które obfitują w kwasy.
Jakie są przyczyny cellulitu u kobiet w ciąży?
Prawdą jest, że większość kobiet w i po ciąży boryka się ze skórką pomarańczową. Przyczyną cellulitu po ciąży , a nawet jeszcze w trakcie jej trwania, są również estrogeny. Podczas okresu ciąży w organizmie zachodzi wiele zmian hormonalnych, które przyczyniają się do wzmożonej produkcji estrogenów. Co się dalej dzieje – wiadomo. Powstają obrzęki, uciskające komórki tłuszczowe, które następnie powiększają swoją objętość.
Z cellulitem borykać się będą również kobiety, które łykają doustne środki antykoncepcyjne oraz stosują hormonalną terapię zastępczą.
Czy można zwalczyć przyczyny cellulitu?
Redukcja skorki pomarańczowej jest możliwa. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że nie będzie to jednak proces szybki i łatwy. Potrzeba sporo wyrzeczeń, by zwalczyć przyczyny cellulitu. Walka z tą przypadłością musi być systematyczna i powinna być prowadzona na kilku frontach. Poza stosowaniem odpowiedniej diety, aktywnością fizyczną, można stosować specjalne kosmetyki antycellulitowe. Pomocne będą również masaże. Trzeba jednak wszystkie kroki wykonywać bardzo starannie. A tylko wtedy możliwa będzie redukcja cellulitu.
Jazda na rowerze zlikwiduje przyczyny cellulitu?
Przyczyny cellulitu oraz jego objawy można skutecznie zredukować, jeżdżąc na rowerze. Taki rodzaj treningu zaliczany jest do ćwiczeń aerobowych, które sprzyjają szybszemu spalaniu tłuszczu, a co za tym idzie – skutecznie redukuje cellulit – jego przyczyny oraz objawy.