fitoestrogeny
Fitoestrogeny obecne są w niektórych produktach spożywczych

Fitoestrogeny to związki, które naturalnie występują w roślinach. Można je również znaleźć w wielu produktach spozywczych. Jeśli jesz owoce, warzywa, rośliny strączkowe i niektóre ziarna, dostajesz fitoestrogeny z diety. Dieta roślinna jest bardzo bogata w naturalne fitoestrogeny w zdrowych ilościach, zwłaszcza z soi.

„Phyto-” to greckie słowo oznaczające „roślinę”. Estrogen to żeński hormon regulujący funkcje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Fitoestrogeny, choć oparte na roślinach, działają podobnie jak estrogeny u ludzi. Kiedy je spożywamy, nasze ciała mogą reagować tak, jakby nasz własny estrogen był obecny.

Co fitoestrogeny mogą zrobić dla twojego zdrowia?

W ograniczonym zakresie fitoestrogeny mogą służyć jako naturalna hormonalna terapia zastępcza. Dotyczy to zwłaszcza suplementów tych związków. Ponieważ naśladują one estrogeny z własnego ciała, osiągają niektóre z tych samych rzeczy. Inne potencjalne korzyści ich działania obejmują:

Ulga od uderzenia gorąca

Okres okołomenopauzalny to etap w życiu kobiety, zwykle rozpoczynający się w wieku pomiędzy 40 – 50 rokiem życia. W tym czasie kobiece ciało przestaje wytwarzać tyle żeńskich hormonów. Jednym z tych hormonów jest estrogen.

Perimenopauza może przynieść wiele nieprzyjemnych objawów, w tym uderzenia gorąca, zmiany nastroju i zmniejszenie libido, które mogą trwać po menopauzie.

Jedno z badań wykazało, że fitoestrogeny znacznie redukują uderzenia gorąca. Liczne inne badania wskazują, że mają pozytywny wpływ na uderzenia gorąca i inne objawy okołomenopauzalne. Dlatego prowadzone są dalsze badania w zakresie sprawdzenia ich działania.

Profilaktyka osteoporozy u kobiet

Niektóre badania pokazują, że fitoestrogeny mogą pomóc w zapobieganiu utracie kości u starzejących się kobiet. Naturalny estrogen pomaga utrzymać prawidłową gęstość kości, jednak gdy kobiety starzeją się, poziom estrogenu spada, co czyni je bardziej podatnymi na osteoporozę.

Ponieważ fitoestrogeny działają podobnie jak estrogeny, ich zażywanie może temu zapobiec. Mimo to potrzeba więcej badań, zanim lekarze zaczną zalecać ich zastosowanie.

Ulga menstruacyjna

Niektóre kobiety stosują fitoestrogeny jako naturalne lub ziołowe środki lecznicze w celu złagodzenia problemów menstruacyjnych lub podobnych nieprawidłowości. Poziom estrogenu może spaść w pewnych okresach cyklu miesiączkowego, powodując nieprzyjemne objawy.

Jeśli estrogeny można zastąpić naturalnymi związkami roślinnymi, objawy te mogą zostać złagodzone. Potrzebne są jednak dalsze badania, jak to zrobić bezpiecznie.

Leczenie trądziku

Możliwe jest również leczenie trądziku fitoestrogenami. Chodzi o to, że estrogen zwalcza androgeny, czyli męskie hormony, które mogą przyczyniać się do trądziku u kobiet.

Ponieważ fitoestrogeny działają podobnie do estrogenu, mogą przeciwdziałać androgenom i łagodzić lub zapobiegać trądzikowi. Niektóre badania potwierdzają to, ale potrzeba ich więcej.

Co z zachowaniem ostrożności?

Fitoestrogeny mogą zapewniać niektóre z tych samych korzyści, co naturalny i syntetyczny estrogen. Ale to niekoniecznie czyni je bezpieczniejszymi niż syntetyczne hormony.

W ostatnich latach syntetyczny estrogen zebrał złe opinie za negatywne skutki uboczne. Obejmują one głównie zwiększone ryzyko otyłości, raka, zaburzeń reprodukcyjnych i wad wrodzonych u kobiet w ciąży.

Podczas gdy fitoestrogeny są naturalne i wydają się bezpieczniejsze, działają w ten sam sposób, dlatego mogą stwarzać to samo ryzyko. Obejmuje ono przede wszystkim:

 • zmiany w cyklach hormonalnych,
 • trudności z laktacją,
 • zwiększone ryzyko raka piersi,
 • zwiększone ryzyko endometriozy,
 • zwiększone ryzyko raka endometrium,
 • zwiększone ryzyko toksycznego zapalenia wątroby,
 • zwiększone ryzyko włóknienia macicy.

Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć pełny zakres działania tych związków. Jak dotąd domniemano, że dieta bogata w pokarmy roślinne przynosi jedynie korzyści zdrowotne. Twierdzono powszechnie, że nie ma zagrożenia dla zdrowia związanego ze spożywaniem większej ilości pokarmów roślinnych.

Unikaj przyjmowania suplementów fitoestrogenów w dużych dawkach i przez dłuższy czas, aby być bezpiecznym.

Jakie pokarmy zawierają fitoestrogeny?

Wiele roślin i produktów na bazie roślin zawiera tego rodzaju związki. Niektóre zawierają więcej niż inne i mogą mieć bardziej znaczący wpływ na twoje zdrowie.

Niektóre zioła są bogate w fitoestrogeny i można je przyjmować w formie suplementów. Suplementy mogą mieć wyższy ich poziom niż pokarmy, dlatego przed ich zażyciem należy porozmawiać z lekarzem.

Najważniejsze i godne uwagi źródła to:

 • dzięgiel,
 • czarny cohosh (pluskwica groniasta),
 • brokuły,
 • marchew,
 • niepokalanek,
 • kawa,
 • dong quai,
 • wiesiołek,
 • rośliny strączkowe (fasola, groch, orzeszki ziemne),
 • korzeń lukrecji,
 • pomarańcze,
 • czerwona koniczyna,
 • soja (tofu, tempeh, miso, mleko sojowe),
 • herbata.

Podsumowując

Fitoestrogeny mogą mieć pewne zalety dla zdrowia, ale należy zachować przy nich ostrożność. Dotyczy to w szczególności długiego stosowania i wysokich dawek. Chociaż mogą wydawać się bezpieczniejsze niż syntetyczny estrogen, może takie nie być. Porozmawiaj ze swoim lekarzem przed zażyciem suplementu ziołowego lub znacznie zwiększając codzienną dawkę potraw bogatych w tego rodzaju związki.

Każdy powinien być bezpieczny przyjmując składniki aktywne z pożywienia poprzez spożywanie zróżnicowanej diety. Upewnij się, że jesz owoce, warzywa, ziarna, orzechy, nasiona i rośliny strączkowe, aby doświadczyć ich najlepszych korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.