Cellulit jest dolegliwością, która może występować w kilku różnych fazach rozwoju. Czym się one charakteryzują i jak je rozpoznawać?
Cellulit to zjawisko, które dotyka bardzo duży odsetek kobiet. Mówi się nawet, że z tą nieestetyczną dolegliwością skórną zmaga się aż 80% kobiet. „Skórkę pomarańczową” dzielimy na kilka faz, a kluczem do sukcesu w zakresie leczenia jest właściwe rozpoznanie cellulitu. Kryterium stanowi poziom zaawansowania defektu rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Dzisiaj, pragnę przedstawić wszystkie pięć faz cellulitu. Ten artykuł ma na celu pomóc zidentyfikowanie „poziomu” dolegliwości, co ułatwi leczenie.
Fazy cellulitu
Mało osób zdaje sobie sprawę, że cellulit przechodzi rożne fazy. Wiążą się z nimi różne efekty wizualne, a także niezbędne działania lecznicze. Wczesne fazy cellulitu, z wiadomych przyczyn, są znacznie łatwiejsze do leczenia, dlatego warto przeciwdziałać zmianom jak najwcześniej.
I Faza cellulitu
W przypadku pierwszej fazy cellulit nie jest widoczny w żadnej z pozycji (leżąc, stojąc, siedząc). Delikatne zmiany zobaczyć można dopiero wtedy, gdy złapiemy fałdę skórną ręką. Owe zmiany są skutkiem problemów związanych z przepuszczalnością żył.
II Faza cellulitu
W przypadku fazy drugiej cellulit widoczny jest w pozycji stojącej. Skóra do złudzenia przypomina skórkę pomarańczową. Powierzchnia jest nieregularna, dostrzegamy zgrubienia i inne zmiany skórne.
III Faza cellulitu
Cellulit w trzeciej fazie objawia się przy napinaniu mięśni. Skórka pomarańczowa całkowicie przysłania mięśnie i tworzy nieestetyczny efekt. Zauważa się zagłębienia i zgrubienia.
IV Faza cellulitu
Czwarta faza dotyczy cellulitu określanego mianem „skórki leopardziej”. Cellulit jest widoczny w każdej pozycji. Na skórze pojawiają się zagłębienia, zgrubienia, grudki oraz guzy. Jest to efekt różnego rodzaju defektów tkanki łącznej, naczyń żylnych, komórek tłuszczowych.
V Faza cellulitu
Piąta, ostatnia faza cellulitu jest najbardziej widoczna. Na skórze pojawiają się bardzo duże guzy, które sprawiają ogromny ból. Zaburzenia tkanki łączne i komórek tłuszczowych są niezwykle silne. Najczęściej piąte fazy cellulitu wymagają zdecydowanej ingerencji lekarskiej.
Specjalistyczne badania
Oprócz samodzielnej oceny „etapu” cellulitu, możemy skorzystać ze specjalistycznych badań. W gabinetach medycyny estetycznej specjaliści mogą zrealizować badanie zarówno w sposób manualny (masaż), a także przy użyciu maszyny. Termografia udzieli odpowiedzi w jakiej fazie znajduje się nasz cellulit.
Warto kontrolować kondycję swojej skóry. Im szybciej spostrzeżemy dysfunkcję tym łatwiej będzie ją usunąć. Jak niejednokrotnie podkreślałem – sposobów na walkę z cellulitem jest mnóstwo. W zależności od fazy powinno różnicować się leczenie.